Home » Се зголемува емиграцијата во Тетово, се празнат училниците

Се зголемува емиграцијата во Тетово, се празнат училниците

by Журнал

Ретки се веќе детските џагори во училиштата во Тетово. Се повеќе празни училници.

Статистиката говори дека оваа учебна година за разлика од минатата има запишано над 1.300 ученици помалку во основните и средните училишта. За затвораат класовите, а нови ниту на повидок оти годинава има 170 првооделеленците помалку. Трендот на намалување на бројот на ученици ќе продолжи, се проценките на општинските власти.

Во Тетово се стеснува кругот на роднини и пријатели. Населението масовно се иселува во западно-европските земји. Причината е пред сè економска, но неправдите и партизацијата на општеството во последно време е исто така голем фактор за оваа појава, сметаат граѓаните.

Најчеста автобуска линија вози кон западно-европските земји, но последните години се купуваат карти само за еден правец.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More