Home » Се враќа макфудбалот на сцена: Гостивар и Вардар ја отвораат пролетната полусезона

Се враќа макфудбалот на сцена: Гостивар и Вардар ја отвораат пролетната полусезона

by Журнал

По два месеци пауза, од денеска се враќа на сцена македонскиот фудбал. Продолжуваат пролетните возбудувања во Првата лига, а се очекува неизвесна борба за шампионската титула, каде реално конкутираат три екипи, Струга ТЛ, Шкупи и Шкендија, но и за опстанокот во елитата.

Таму можеби пет екипи ќе стравуваат дали ќе останат дел од најдобрата конкуренција. Најзагрозени бодовно во моментот се Вардар и Брегалница (17 бода), но во вртлогот се и Македонија ЃП (18), Воска Спорт и Брера (20).

Пролетта започнува со дуелот меѓу Гостивар и Вардар. И двете екипи значително ги реновираа своите тимови, имаат и нови тренери. На клупата на Гостивар седна Исмаил Аталан, кој има искуство и од Бундес-лигата, а вардарци ги презеде Горазд Михајлов.

Гостивар се наоѓа на шестата позиција со 24 бода и гледа кон горниот дел од табелата, додека Вардар ќе води жестока битка за опстанок и секој бод ќе му биде многу значаен за конечно остварување на целта.

Останатите натпревари од 19.коло се играат утре (14 часот).

ДВОЈКИ ПРВА ЛИГА, 19 КОЛО

ГОСТИВАР – ВАРДАР (денеска, 14 часот)

РАБОТНИЧКИ – СТРУГА ТЛ (утре, 14 часот)

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА

СИЛЕКС – БРЕРА

ШКУПИ – ВОСКА СПОРТ

БРЕГАЛНИЦА – ТИКВЕШ

Standings provided by Sofascore

 

 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More