Home » Се урна рудник во Русија: работници останаа под урнатините, има загинати

Се урна рудник во Русија: работници останаа под урнатините, има загинати

by Журнал.мк

Двајца работници загинаа утринава во рудникот Омчак во руската провинција Забајкаље, кога дошло до колапс, соопшти регионалниот оддел на Министерството за вонредни состојби.

Според првите информации, инцидентот во рудникот на компанијата за ископување злато Омчак во областа Балеј се случил утринава околу 10 часот по локално време, а двајца работници останале заробени под урнатините.

Спасувачите од под урнатините извлекле тело на еден работник, а малку подоцна и на друг, пренесува РИА Новости.

Истрагата за причините за несреќата е во тек.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More