Home » Се појави нов сој на коронавирусот: Ова се симптомите

Се појави нов сој на коронавирусот: Ова се симптомите

by Журнал.мк

Се појави нов сој на коронавирусот наречен KP.3. KP.3 е дел од триото познато како варијанти на FLiRT и штотуку ја надмина другата варијанта на FLiRT KP.2 како најчест сој на коронавирус во Америка, според Центрите за контрола и превенција на болести (CDC).

KP.2 стана доминантен во претходните недели, но сега неговиот раст е забавен. И KP.3 и KP.2 се „многу, многу слични“ на варијантата JN.1 која доминираше во бранот на инфекции минатата зима, според cbsnews.

Симптоми

Симптомите на KP.3 се слични на симптомите на коронавирус:

• висока температура;

• кашлица;

• останување без здив или отежнато дишење;

• замор;

• болки во мускулите или телото;

• главоболка;

• губење на вкус или мирис;

• болно грло;

• затнат нос или течење на носот;

• гадење или повраќање;

• дијареа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More