Home » Се намалуваат дел од нафтените деривати

Се намалуваат дел од нафтените деривати

by Журнал.мк

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ поевтинуваат за 0,50 денари по литар, а Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 1,50 денари. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 не се менува, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат: за еуросупер БС 95 – 81,5 денари за литар, за еуросупер БС 98 – 83,5 денари за литар, еуродизел 81,5 денари за литар, масло за горење ЕЛ-1 – 81 денари/литар и мазут М-1 НС – 46,291 денари/килограм.

За 0,883 денари се намалува цената на Мазутот М-1 и еден килограм ќе изнесува 46,291 денари.са/дма/

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More