30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Сатлер: БиХ морад а ја решата мигратнската криза, без тоа нема кандидатски статус

Најчитани вести

Шефот на Делегацијата на Европската унија во Босна и Херцеговина предупреди дека властите на државата мора да покажат дека се во состојба да управуваат со мигрантската криза затоа што тоа е критериумот што ќе одлучи за нејзиниот евентуален статус како кандидат за ЕУ.

Во интервју за Дневни аваз, Јохан Сатлер нагласи дека мигрантската криза во БиХ е всушност криза во администрацијата и ефикасноста на властите во земјата, додавајќи дека земјата е обврзана да најде решение за сместување на околу 7.000 илегални мигранти.

Неговото предупредување е во време кога стотици мигранти престојуваат со денови на отворено кај селото Липа во околината на Бихаќ, бидејќи таму нема услови за нивно сместување освен во воени шатори. Меѓународната организација за миграција (ИОМ) проценува дека има до 3.000 мигранти кои живеат во импровизирани засолништа или шуми во целата Унско-санска област.

Министерот за безбедност на БиХ, Селмо Цикотиќ, вчера предупреди дека е неприфатливо дека грижата за мигрантите се очекува од само два округа во Федерацијата на БиХ, додека другите делови на земјата се однесуваат како ова да не е нивен проблем.

Сатлер ја прифати таа проценка, велејќи дека е неприфатлив факт дека 49 проценти од државниот простор, односно Република Српска, не се грижат за ниту еден мигрант.

„Ова е прашање на владеење на правото и не е прашање на некои меѓународни конвенции. Знам дека има политички разлики, но ова е прашање на живот и смрт“, рече Сатлер, додавајќи дека мигрантската криза дефинитивно влијае на статусот на БиХ во процесот на европска интеграција.

Хаосот со мигрантите, како што истакна шефот на делегацијата на ЕУ, е само нов проблем со фактот дека во БиХ веќе две години нема напредок во исполнувањето на условите за стекнување статус на кандидат за членство во ЕУ.

Затоа, тој повика на 2021 година, кога нема да има избори, да се искористат за спроведување на реформите, вклучително и уставни измени. Тој исто така рече дека можноста за назначување нов висок претставник на меѓународната заедница наместо Валентин Инцко не е разгледана во рамките на Советот за спроведување на мирот во БиХ (ПИК), додавајќи дека Берлин е вистинската адреса да се праша дали тоа ќе се случи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com