Home » Samsung Exynos 2200 нуди гејминг искуство како на конзолите

Samsung Exynos 2200 нуди гејминг искуство како на конзолите

by Журнал.мк

Samsung официјално го претстави својот најнов мобилен процесор за телефони – Exynos 2200.

Ова е прв мобилен чипсет кој во себе има имплементиран графички процесор со графичка AMD RDNA 2 архитектура, што овозможува функции како што се хардверски акцелериран “ray tracing”.

Соработката помеѓу Samsung и AMD веќе подолго време е во центарот на вниманието. Двете компании најпрвин објавија договор за лиценцирање во 2019 година, а потоа AMD минатата година потврди дека следниот премиум мобилен чип на Samsung ќе користи RDNA 2 технологија.

https://youtu.be/xeAxDgfat0M

Exynos 2200 е произведен во 4nm EUV процес на Samsung. Споменатиот графички процесор беше наречен „Xclipse“ од Samsung, а се наведува дека графичкиот чип е првиот резултат од планираната генерација на MD RDNA графика и Exynos чипови.

Samsung сугерира дека смартфоните со споменатиот чип ќе понудат гејмерско искуство кое е на исто ниво со конзолите.

Кога е во прашање процесорот, Exynoss 2200 користи Armv9 јадра: едно Cortex-X2 премиум јадро со високи перформанси, три Cortex-A710 јадра за балансирани перформанси и четири поефикасни Cortex-A510 јадра.

Има и надграден NPU, кој нуди двојно поголеми перформанси од неговиот претходник, додека ISP архитектурата е дизајнирана да поддржува сензори на камери до 200 MP.

Exynos 2200 чипсетот ќе дебитира на најновата Samsung Galaxy S22 линија телефони, чие претставување се очекува во текот на февруари.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More