Home » Самка Ибраимовски е пријавен дека им се заканувал на уставните судии – тој негира такво нешто

Самка Ибраимовски е пријавен дека им се заканувал на уставните судии – тој негира такво нешто

by Журнал.мк

Екс пратеникот и лидер на партијата ПЦЕР – Самка Ибраимовски, според пријавеното, им се заканувал по живот на уставните судии откако дозволија извршителите да продолжат да наплаќаат долгови. Информациите се дека тој заканите ги испраќал преку Фејсбук.

Ибраимовски добил повик да се јави во полициска станица. Тој негира дека написите против уставната судијка Ана Павловска Данева се закани по нејзиниот живот.

Од Уставен денеска информираа дека претседателот на судот, Дарко Костадиновски ги пријавил заканите, а истите биле поврзани со конкретен предмет кој го работел Уставен суд.
Павловска Данева за нападите и заканите вели дека се притисок врз независноста и интегритетот на судот.

„Поранешен пратеник и претседател на помала политичка партија, незадоволен од Одлука донесена од Уставниот суд, преку социјалните мрежи во континуитет објавува закани и навреди кон судиите, при што го има наведен моето име, најавувајќи убиство и слични противзаконите дејствија“, вели уставната судијка.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More