Home » САД: Имаме докази дека Хамас ја користи болницата во Газа за воени операции

САД: Имаме докази дека Хамас ја користи болницата во Газа за воени операции

by Журнал.мк

Белата куќа соопшти дека има свои разузнавачки информации дека Хамас ја користи Ал Шифа, најголемата болница во Газа, за спроведување воени операции и веројатно складирање оружје, велејќи дека акциите претставуваат воено злосторство.

„Имаме информации кои потврдуваат дека Хамас ја користи таа болница како командно и контролно место“, а можеби и за складирање оружје, изјави портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби.

Тој, исто така, рече дека САД имаат информации дека Хамас и палестинскиот исламски џихад користат некои болници во Појасот Газа, вклучително и Ал Шифа, за покривање или поддршка на нивните воени операции и за држење заложници. Според него, овие групи биле подготвени да одговорат и на израелските воени операции против тој објект.

Тие информации дојдоа од различни разузнавачки извори, рече Кирби, додавајќи дека администрацијата на Бајден декласифицирала некои информации за да ги сподели своите наоди со новинарите.

Кирби истакна дека акциите на Хамас во болниците не ја намалуваат одговорноста на Израел да ги штити цивилите, но призна дека тоа ги направило покомплексни напорите на Израел да го искорени Хамас.

„Да бидеме јасни, ние не поддржуваме воздушен напад врз болница. Не сакаме да видиме конфликт во болница каде што невините, беспомошни, болни луѓе едноставно се обидуваат да ја добијат медицинската нега што ја заслужуваат“, рече тој.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More