Home » Рускиот парламент ќе расправа в понеделник за законот за конфискација на имот на противници на војната

Рускиот парламент ќе расправа в понеделник за законот за конфискација на имот на противници на војната

by Журнал

Претседателот на рускиот парламент Вјачеслав Володин денеска изјави дека следната недела ќе биде претставен закон за конфискација на имотот на непријателите на руската држава и противниците на војната во Украина, јави ДПА.

Неопходно е да се „казнат злосторниците кои фрлаат нечистотија врз нашата земја, војниците и офицерите кои учествуваат во специјалната воена операција“, напиша спикерот на Думата на Телеграм, користејќи го преферираниот термин на Кремљ за инвазија врз Украина што почна во февруари 2022 година

Релевантниот предлог-закон ќе биде доставен до Думата в понеделник, наведе Володин.

Новиот закон ќе дозволи конфискација на „пари, вредни предмети и друг имот што се користи или наменет за финансирање криминални активности насочени против безбедноста на Руската Федерација“, објави Володин. Тој наведе осум активности кои би можеле да доведат до конфискација, вклучително и поддршка за санкции против Русија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More