32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Рускиот министер за одбрана Шојгу го обвини НАТО за противруска кампања

Најчитани вести

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го обвини НАТО дека во текот на 2019 година сериозно ја засилил извидувачката мисија на руските граници.

На средбата со рускиот претседател Владимир Путин тој кажа дека воздушното извидување е зголемено за една третина во однос на 2018 година. Копнените и поморските извидувачки мисии на НАТО се зголемени за 40, односно за 24 отсто во однос на лани, додаде тој.

-Секоја година НАТО спроведува 40 вежби со очигледни противруски намери, рече Шојгу, пренесен од Хина.

Путин на средбата изјавил дека Русија продолжува да го развива своето хиперсонично интерконтинетално оружје, што може да лета со брзина неколку пати поголема од брзината на звукот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com