Home » Руска делегација во посета на Северна Кореја

Руска делегација во посета на Северна Кореја

by Журнал.мк

Руска делегација предводена од министерот за природни ресурси Александар Козлов е во посета на Северна Кореја, јавија денеска државните севернокорејски медиуми.

Руската делегацијата вчера пристигна во Пјонгјанг на разговори за соработка на полето на трговијата, економијата, науката и технологијата, објави Севернокорејската новинска агенција (КЦНА).

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен неодамна изјави дека врските меѓу Пјонгјанг и Москва се „растечки и опасни“, повикувајќи го Пекинг да влијае врз Северна Кореја. Додека Јужна Кореја го обвини Пјонгјанг дека и доставил повеќе од милион артилериски гранати на Москва за нејзината војна против Украина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More