Home » Русите го бомбардираа сопствениот град

Русите го бомбардираа сопствениот град

by Журнал

Според локалните извештаи, Русија двапати во еден ден го бомбардирала нејзиниот источен град Белгород, во близина на границата со Украина.

Бомбите ФАБ од советски дизајн беа фрлени од руски воени авиони на 27 јануари, но експлозивот не се активирал и не предизвикал жртви, објави независниот руски телеграмски канал АСТРА. Двете бомби биле деактивирани следниот ден, соопшти каналот.

Неколку дена претходно, на 13 јануари, Русија го погоди регионот Краснодар, кој се наоѓа во регионот на Северен Кавказ во јужна Русија, со ракети Калибр двапати во еден ден.

Првата руска ракета „Калибр“ паднала утрото во регионот меѓу селата Павловска и Атаманскаја, а втората на теренот во вечерните часови, без жртви и штети, објави ASTRA, повикувајќи се на извори во регионалните служби за итни случаи, руски воен аналитичар. Јан Матвеев и аналитичари од „Тимот за разузнавање конфликти“.

На 2 јануари руска ракета падна врз селото Петропавловка во областа Воронеж, при што беа повредени четири лица.

Како ретко признание, Министерството за одбрана рече дека еден од нивните воени авиони случајно го нападнал селото Петропавловка, оштетувајќи најмалку шест згради во приватна сопственост. Видеата што кружат на социјалните мрежи покажуваат огромен кратер во земјата, предизвикан од експлозијата и расфрлани остатоци.

„Околу 09:00 часот на 2 јануари, додека авион на воздухопловството летал над селото Петропавловка во регионот Воронеж, дошло до итно ослободување на воздушна муниција“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Во сличен инцидент во април 2023 година, руското Министерство за одбрана призна дека сопствените борбени авиони случајно го бомбардирале Белгород, оштетувајќи ги високите згради и ранувајќи ги локалните жители.

Кремљ не го коментираше последниот инцидент што беше објавен во Белгород.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More