24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Роналдо постигна најмногу голови во 2020 година

Најчитани вести

Португалската мегаѕвезда Кристијано Роналдо е голгетерот за 2020 година во Топ 5 првенствата на Европа. Во оваа календарска година Роналдо постигнал 33 гола во Серија А и тоа во 29 натпревари со што изби на чело пред напаѓачот на Баерн и најдобриот фудбалер според ФИФА Роберт Левандовски кој има 32 гола во Бундес лигата. Третата позиција ја зазема Чиро Имобиле кој одбележа 28 гола за Лацио.

Четвртото и петото место го делата египетскиот напаѓач на Ливерпул Мохамед Салах и норвешкото чудо од дете на Борусија Дортмунд Ерлинг Халанд кои имаат по 23 гола во Премиер лигата односно Бундес лигата.

Ако се бројат сите голови за Баерн и за репрезентацијата, Роналдо во 2020 реализира 44 гола во 45 натпревари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com