8.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Rolls-Royce преминува на струја до крајот на деценијата

Најчитани вести

Rolls-Royce ќе престане да продава автомобили со мотори со внатрешно согорување на крајот на оваа деценија, изјави извршниот директор Торстен Милер-Отвос, цитиран од Блумберг.

Првиот електричен седан во портфолиото на производителот на луксузни автомобили – Spectre – ќе биде објавен кон крајот на 2023 година.

Милер-Отвос, исто така, посочува дека до 2030 година компанијата ќе ги електрифицира сите свои предлози. Тој ја опиша веста како „најважната одлука во историјата на брендот откако Чарлс Ролс и Хенри Ројс започнаа да произведуваат автомобили заедно на 4 мај 1904 година“.

Решението значи и крај на V12 моторите, кои станаа заштитен знак со нивната огромна моќ и исклучително совршенство.

Многу од најиконските модели – од првиот Phantom до последниот Cullinan – ја користат популарната погонска единица.

Автомобилите на Rolls-Royce се исто така познати по својата тишина.

„Преминуваме на електрична енергија – совршено одговара на
брендот бидејќи е тивок и има моќ исто како и одличните мотори со 12 цилиндри“, рече извршниот директор.

Spectre ќе биде првиот целосно електричен сериски модел на Rolls-Royce, но компанијата веќе експериментира со технологијата. Во 2011 година, се појави електричниот прототип на Phantom, 102EX, а во 2016 година, 103EX. Електричниот мотор беше познат концепт за основачите на брендот. Во 1900 година, Чарлс Ролс се качи на електричен автомобил наречен Columbia и го прогласи за „идеален“.

Но, Ројс забележува дека електричните автомобили нема да добијат популарност додека не се развие мрежата за полнење. Некои тврдат дека ова време се уште не е дојдено.

Деталите за новиот Spectre остануваат малку, а цената се уште не е јасна. Според гласините, тој може да ги користи моторите од BMW i7, но нема потврда од компанијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com