Home » Роберт Фицо по четврти пат стана премиер на Словачка

Роберт Фицо по четврти пат стана премиер на Словачка

by Журнал.мк

Левичарскиот лидер Роберт Фицо денеска е назначен за премиер на Словачка со четиригодишен мандат. Тоа е четврти пат Фицо да доаѓа на оваа функција. Заедно со Фицо заклетва дадоа и министрите кои ќе бидат дел од новата влада.

Претседателката Зузана Чапутова ги назначи Фицо и неговиот кабинет откако партијата на Фицо Смер – победи на изборите и формираше коалиција со централно-левичарскиот Глас и националистичката Словачка национална партија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More