Home » Rimac лансира сопствено роботакси до 2026

Rimac лансира сопствено роботакси до 2026

by Журнал

Rimac е најпознат по својот електричен хиперавтомобил Nevera , но сето тоа би можело да се промени во следните неколку години. Хрватската фирма се подготвува да го открие своето прво роботакси без возач во следните неколку месеци, се вели во извештајот, а автономните возила треба да бидат оперативни до 2026 година.

Иако Rimac не ги крие своите планови да се прошири во просторот за роботакси, точните детали за автомобилите што ќе ги користи и услугата сè уште се прилично непознати. Но, познато е дека програмата Project 3 Mobility имаше придонес од Kia, која заедно со сестринската компанија Hyundai купи удел од 90 милиони долари во Rimac уште во 2019 година. Извршниот директор на Rimac, Мате Римац, веќе основаше посебна компанија за изградба на роботаксија една година пред да влезе инвестицијата на Kia.

Воведувањето на роботакси на компанијата започнува со лансирање во родниот град на Римац, Загреб, Хрватска оваа година, проследено со Обединетото Кралство (каде што проектот има втора канцеларија) во третиот квартал од 2025 година и Германија на крајот на истата година. Нејзината веб-страница тврди дека автомобилот што ќе се користи за таксито ќе биде „револуционерно возило изградено на целосно нова платформа дизајнирана околу безбедноста и удобноста“, додека Autocar забележува дека употребата на компанијата на стар миниван Renault Espace како прототип веројатно дава увид за големината и обликот на кабините. Веб-страницата на Project 3, исто така, вели дека корисниците ќе можат да ги контролираат сите инфозабавни и забавни функции на роботаксито преку апликација за паметни телефони.

Дел од плановите на Rimac

Ако сето ова звучи како чудна промена на насоката за компанија чија репутација е изградена околу хиперавтомобилите фокусирани на возачите, Мате Римац го гледа тоа како сосема логично бидејќи сето тоа е дел од планот. Се верува дека Project 3 Mobility има потпишано договори со пет градови за водење на операции со роботакси и разговара со уште 35 други градови низ Европа и светот заинтересирани за проектот.

„Луѓето нè гледаат како компанија за хиперавтомобили [но] имаме многу други работи во подготовка и имаме подолготрајна перспектива“, изјави Римац за Tech Crunch во интервјуто во 2021 година. „Мислам дека новата мобилност ќе биде навистина промена во општеството. Исто како што телефоните не ја променија само телефонската индустрија. Apple не само што ја наруши Nokia, туку ни го промени животот. Мислам дека следната голема промена што ќе ја имаме е мобилноста“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More