8.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Renault e-Plein, ретро кабриолет на струја!

Најчитани вести

Ностаачкичен автомобил за забава (fun car) без покрив има современ погон – електромотор од 13 kW (17 KS) што му обезбедува солидни перформанси: топ брзина од 80 km/h и автономија со едно полнење на батериите од повеќе од 100 km.

По повод прославата на 10 годишнината на манифестацијата  4L International,  најголемиот собир на сопствениците на славниот модел Renault 4, францускиот производител на автомобили изработи интересен ретро кабриолет.

Имено овој кабриолет е во стилот на „Малиот џин“   без покрив и со електричен погонски систем што инаку се вградува во електромобилот Renault Twizy.

Интересниот еелектричен автомобил што е задвижуван од електромотор со моќ од 13 kW (17 KS)може да постигне топ брзина од 80 km/h а има автономија на возење со едно полнење на батериите поголема од 100 km.

Сосема солидно и доволно за уживање во совладување на песочните дини на брегот на морето или океанот./avtoklub.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести