Redmi најавува телефон со 64MP камера

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Samsung својата нова сензор камера од 64MP ја претстави во мај, а веќе знаеме кој производител на телефони ќе биде меѓу првите што ќе го имплементира овој сензор. Во прашање е Redmi, подбренд на Xiaomi, кој на својата Weibo страница веќе објави пример фотографии создадени од оваа камера.

Сликата не укажува конкретно дека се работи за сензорот на Samsung, но со оглед на временската рамка најверојатно тоа ќе се случи. Сензорот на следниот телефон Redmi  ќе може да произведува 16MP фотографии при услови на слаба осветленост, а во ова ќе помогне Tetracell технологијата.

Веројатно ќе постои и 64MP toggle опција за користење на сите пиксели, но ова се препорачува само во услови на добро осветлување.

Исто така, се очекува подобрен автофокус и можност за снимање на Full HD видео @480 fps.

Quad Bayer ќе овозможи HDR во реално време, што значи дека новиот Redmi телефон ќе биде опремен со бројни функции на полето на камерата./denar.mk

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.