5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Red Bull подготвува хиперавтомобил со 1.250 КС

Најчитани вести

F1 тимот на Red Bull, откако се покажа како сериозна конкуренција на Ferrari, McLaren и Mercedes-AMG на Formula 1 патеките, сега се подготвени да го направат истото и на пазарот на суперавтомобили. Компанијата откри дека работи на хиперавтомобил вреден 5 милиони фунти кој ќе биде пуштен во продажба во 2025 година.

Создаден од легендарниот F1 дизајнер на автомобили Адријан Њуи, човекот во голема мера одговорен за изгледот на Aston Martin Valkyrie, и планиран да биде изграден од сестринскиот оддел Advanced Technologies на тимот на Red Bull F1, возилото го носи кодното име RB17.

Autocar пренесува дека машината со карбонска каросерија и затворен покрив ќе има две седишта, и иако е дизајнирана со користење на патеката, потенцијално би можела да биде легална на патиштата доколку клиентите се доволно луди за да ја сакаат. Планирани се само 50 автомобили, секој конструиран во Обединетото Кралство, а сите единици се веќе продадени.

Red Bull не открива премногу во однос на техничките детали во оваа фаза, но она што се знае е дека хиперавтомобилот се напојува со битурбо V8 произведен од неименувана трета страна и ќе добие систем за обновување на енергијата од F1 за да обезбеди полнење на вртежниот момент. Autocar вели дека ќе има 1.250 КС, вклучително и 150 КС електрична асистенција, што одговара на другите извештаи кои наведуваат дека моќноста на моторот е 1.100 КС.

Зборувајќи за Autocar, Њуи тврди дека цели на тежина од само 900 килограми плус возач, додека извршниот директор на Red Bull Racing рече дека автомобилот „не би се посрамотил себеси“ на F1 патеката во однос на темпото. Исто така, оние 50 луѓе кои веќе се пријавиле за да го добијат своето RB17 возило ќе имаат пристап до развојната фаза како и симулатори. Покрај тоа, RB17 ќе доаѓа во комплет со посветени тренинзи на патеката.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com