Home » Реакција на ВМРО-ДПМНЕ: Срамота е СДС да зборува за здравство на немање лекови и скандалот со Онклогија

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ: Срамота е СДС да зборува за здравство на немање лекови и скандалот со Онклогија

by Журнал

Срамота е СДС да зборува за здравство на немање лекови и скандалот со Онклогија, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Не само што со години болните од цистична фиброза молат за Трикафта, туку и најосновна терапија како инсулин е во често доцнење. Пациентите во голем број наврати се принудени сами да купуваат и средства за апликација на лек. СДС на здравството гледа како на институција за црпење на пари преку тендери. Криминалот одел до таму, што на болни пациенти од рак наместо терапија им бил аплициран физиолошки раствор. СДС во здравството направи пустош. Никогаш не било полошо. Важно е да ги поразиме“, реагира опозицијата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More