Home » Раст на цените во угостителството

Раст на цените во угостителството

by Журнал

Цените на угостителските услуги за периодот ноември-декември минатата година се зголемиле за 0,5 отсто. Според Заводот за статистика, ако направиме споредба со 2022 година, тогаш излегува дека цените се зголемени за 9,8 отсто, додека ако го споредиме само месец декември, растот е за 4,3 проценти. Раст на цените е забележан и кај храната за 0,5 отсто и алкохолните пијалоци за 1,4.

Индексот на цените на угостителските услуги во декември минатата година во однос на истиот месец од претходната година е зголемен за 6,5 отсто.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More