Home » Путин почна да носи панцир на јавните настапи, пишува Дејли Мејл

Путин почна да носи панцир на јавните настапи, пишува Дејли Мејл

by Журнал.мк

Рускиот претседател почна да носи панцири на јавните настапи бидејќи е загрижен за својот живот и стравува од атентат, пишува британскиот таблоид Дејли Мејл.

Двајца руски функционери и извор близок до Кремљ изјавија за „Москва тајмс“ дека специјалните служби на земјата „до невиден степен ги засилиле и онака строгите безбедносни мерки околу претседателот Владимир Путин“.

„Кремљ е во состојба на висока готовност поради инвазијата на Путин на Украина, но и поради неодамнешните напади врз високи политичари во Европа и Азија“, наведува британската држава.

Нивниот извор исто така додаде:

„Кремљ многу сериозно ја сфаќа безбедноста на Владимир Путин. Тој е заштитен од цела армија видливи и невидливи чувари“.

Во извештајот се тврди дека 71-годишникот носи заштитен елек на настани на отворено барем од почетокот на 2023 година. Исто така, се наведува дека тоа го прави по препорака на службата за безбедност што го чува.

Извори потврдија дека тој носел панцир под јакната на 9 мај на Црвениот плоштад, на големата парада на Денот на победата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More