Home » Путин му изрази сочувство на Иран: „Раиси беше вистински пријател на Русија“

Путин му изрази сочувство на Иран: „Раиси беше вистински пријател на Русија“

by Журнал.мк

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, опишувајќи го Раиси како вистински пријател на Русија.

„Ве молиме прифатете го моето длабоко сочувство во врска со големата трагедија што го снајде народот на Исламската Република Иран“, му напиша Путин на Хамнеи во пораката, соопшти Кремљ.

Тој го опиша Раиси како извонреден политичар и вистински пријател на Русија, кој даде непроценлив личен придонес во развојот на добрососедските односи меѓу нивните земји.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More