Home » Првите слики на телескопот Еуклид нудат целосен поглед во боја на космосот

Првите слики на телескопот Еуклид нудат целосен поглед во боја на космосот

by Журнал.мк

Спектакуларните први снимки од телескопот за лов на темна материја беа претставени денес, прикажувајќи раздвижени галаксии, јата од древни ѕвезди и ѕвездени расадници како соништа.

Сликите, од телескопот Еуклид на Европската вселенска агенција, кој беше лансирн во вселената во јули, беа објавени со голема помпа. Драматичните глетки се ветувачки за тоа што телескопот за мапирање на темниот универзум би можел да го даде во текот на својата шестгодишна мисија.

Една од најпривлечните новообјавени слики е етеричниот поглед на маглината Коњска глава, која е дел од соѕвездието Орион. Овој ладен, темен облак од гас е активен регион за формирање на ѕвезди и е познат по својата посебна форма на коњи која изгледа како морничав привид на блескава космичка позадина.

Маглината Коњска глава, позната и како Барнард 33, се наоѓа на приближно 1.375 светлосни години од нас и е најблискиот регион за формирање на џиновски ѕвезди до Земјата, според вселенската агенција.

Телескопот Еуклид забележал и спирална галаксија позната како IC 342 која понекогаш е наречена „Скриена галаксија“. Овој систем е често предизвикувачки да се набљудува директно бидејќи превезот од ѕвезди, гас и прашина околу нашиот Млечен Пат има тенденција да го прикрие од поглед.

Чувствителните блиски инфрацрвени инструменти на Еуклид можат да пробијат низ дебели слоеви прашина во вселената, нудејќи нови погледи на спиралната галаксија.

Телескопот е дизајниран да создаде 3Д мапа на милијарди галаксии и други структури во универзумот низ просторот и времето. Мисијата има за цел да погледне до 10 милијарди години во историјата на универзумот.

Целта на телескопот е да ја сфати неостварливата природа на темната материја и темната енергија – невидливата „материја“ која се смета дека сочинува 95% од универзумот. Разбирањето како функционираат темната материја и темната енергија се едни од најдолготрајните предизвици во модерната астрономија.

Во својата прва серија снимки во боја, телескопот Еуклид сними космички портрет што претставниците на вселенската агенција го нарекоа „револуција за астрономијата“. Сликата покажува приближно 1.000 галаксии кои го формираат јатото Персеј, заедно со повеќе од 100.000 други галаксии подалеку од кои секоја содржи до стотици милијарди ѕвезди.

Астрономите рекоа дека глобуларните јата се некои од најстарите објекти во универзумот, и на тој начин би можеле да понудат увид во тоа како се формирале и еволуирале нивните галаксии домаќини.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More