29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Првиот патнички воз од Санкт Петербург пристигна на Крим

Најчитани вести

Првиот патнички воз, кој сообраќа преку Кримскиот мост денеска пристигна од Санкт Петербург во Севастопољ на Крим.

Железничкиот мост што ги поврзува Крим и Краснодарскиот регион за сообраќај е отворен на 23 декември.

Возовите ќе сообраќаат од Санкт Петербург до Севастопољ, а возењето трае околу 42 часа, како и помеѓу Москва и Симферопољ.

Со 19 километри должина тој е најдолгиот мост во Европа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com