Home » Прва средба меѓу шефовите на државите Иран и Саудиска Арабија по 11 години

Прва средба меѓу шефовите на државите Иран и Саудиска Арабија по 11 години

by Журнал.мк

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман се сретнаа по првпат во Ријад, главниот град на Саудиска Арабија.

Раиси отпатува во Ријад, главниот град на Саудиска Арабија, каде присуствува на вонреден состанок на шефовите на држави на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) во врска со ситуацијата во Појасот Газа.

На маргините на Самитот тој се сретна со Бин Салман.

Средбата меѓу Раиси и Бин Салман беше прва средба лице в лице меѓу шефови на државите Иран и Саудиска Арабија по 11 години.

На средбата, на која се разговараше за развојот на билатералните односи и регионалната соработка, двајцата лидери се договорија подоцна подетално да разговараат за овие прашања.

На 10 март, по седум години, Иран и Саудиска Арабија одлучија да ги нормализираат односите. Раиси и Бин Салман првпат разговарале по телефон на 12 октомври, откако ги воспоставија односите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More