Home » Прва голема битка меѓу републиканците во заледената Ајова

Прва голема битка меѓу републиканците во заледената Ајова

by Журнал

Републиканските претседателски кандидати во понеделникот се упатија на последниот, смрзнувачки ден од кампањата во Ајова, каде што Доналд Трамп е најголем фаворит за рано цементирање на претседателска номинација на партијата во 2024 година.

Доминантната позиција на поранешниот претседател го претвори првиот натпреварот во нацијата во Ајова во трка за второто место, бидејќи и гувернерот на Флорида Рон Десантис и поранешната амбасадорка на ОН Ники Хејли се стремат кон јасно второпласирана завршница за да се појават како главна алтернатива на Трамп.

„Ова е време за прикажување. Ова е она што го чекавме“, им рече Хејли на поддржувачите на вечера во Де Моин.

Сигурната победа на Трамп во Ајова ќе го зајакне неговиот аргумент дека тој е единствениот републикански кандидат способен да се соочи со демократскиот претседател Џо Бајден на изборите во ноември.

Тоа, исто така, би претставувало неволја за неговите предизвикувачи, особено Десантис, кој ја обложи својата кампања на групите во Ајова во понеделникот, фрлајќи ресурси во државата на Средниот Запад и водејќи кампања во сите нејзини 99 окрузи.

Завршувањето на третото место може да се покаже фатално за изгледите на Десантис. Анкетите покажуваат дека гувернерот на Флорида е далеку зад Трамп и Хејли во поумерената држава Њу Хемпшир, каде републиканците ќе го изберат својот кандидат за осум дена од сега.

И Десантис и Хејли изразија уверување дека ќе ги надминат очекувањата во Ајова, иако ниту еден не предвидуваше победа.

„Јас сум кандидатот кој ќе биде агент за промени во Вашингтон“, рече Десантис на Си-Ен-Ен пред да замине на последниот ден од кампањата.

Трамп ќе го помине денот правејќи радио интервјуа и состаноци со персоналот, според лице запознаено со ова прашање.

Загрозувачкиот по живот студ кој го прекри Средниот Запад ги принуди кампањите да откажат неколку настани за време на викендот и може да ја намали излезноста во понеделникот.

За разлика од редовните избори, претставниците во Ајова бараат од гласачите лично да се соберат во понеделник навечер во мали групи во црквите, училиштата и центрите на заедницата, каде што гласаат тајно по говорите на претставниците на кампањата.

Претседателот на Републиканската партија на Ајова, Џеф Кауфман, во неделата рече дека тие говори овојпат би можеле да одиграат огромна улога бидејќи кандидатите морале да откажат толку многу настани поради временските услови.

Друга потенцијална вајлд карта: непознат број демократски гласачи во државата се регистрирани како републиканци за да се обидат да влијаат на резултатите од пратеничката група.

„Само сакам да можам да погледнам наназад и да кажам дека направив сѐ што можев за да го спречам Доналд Трамп да биде избран“, рече Тони Ван Ворхис (65), еден од таквите „гласачи “, кој планира да ја поддржи Хејли.

Демократите од Ајова ќе одржат свои пратенички групи, но тие нема да гласаат во понеделник за други кандидати за претседател, бидејќи партијата го промени календарот за номинација за да ги стави државите со поразновидно население пред Ајова оваа година. Тие ќе гласаат по пошта, а резултатите ќе бидат објавени во март. (Ројтерс)

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More