Home » Пронајден мртов кит во џунглата на Амазон, мистерија е како се нашол таму

Пронајден мртов кит во џунглата на Амазон, мистерија е како се нашол таму

by Журнал.мк

Телото на 11-метарскиот кит е откриено далеку надвор од неговото природно живеалиште, а никој не знае како стигнал таму. Научниците, пишува Унилад, засега претпоставуваат дека умрел затоа што јадел пластика во океанот, а водата го фрлила толку далеку.

Овој настан е снимен на островот Марајо, на устието на реката Амазон. Китот тежок околу 10 тони е пронајден на местото наречено Араруна плажа во густинот, што е област оддалечена десетици метри од брегот.

Но, за да се обидат целосно да разберат што се случило, тим од експерти отпатувал на местото за да се обиде да утврди како умрел кутриот кит. Додека бил таму, експертите процениле дека китот е стар околу една година. Она што довело до ова откритие на прво место е тоа што на местото биле забележани голем број птици грабливки.

„Мршојадците беа забележани како кружат над китот, кој се наоѓаше во околната грмушка“, велат научниците.

Претседателката на организацијата Бичо Д’Агве и специјалист за поморство Рената Емин изјавија:

„Сè уште не сме сигурни како стигнало до тука, но претпоставуваме дека суштеството пловило блиску до брегот и плимата, која беше доста значајна во последните неколку дена, го зеде и го фрли во внатрешноста на земјата“. Заедно со овој неверојатен подвиг, ние сме збунети што прави еден грбав кит на северниот брег на Бразил во текот на февруари, бидејќи ова е многу необична појава. Тимот беше особено збунет од ова бидејќи китовите обично се наоѓаат во областа Баија помеѓу август и ноември. Потоа мигрираат на Антарктикот“, вели Емин.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More