Home » Пронајден е папагалот за кого се нудеше награда од 2.500 евра

Пронајден е папагалот за кого се нудеше награда од 2.500 евра

by Журнал.мк

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што раскажува сопственичката на птицата за „Фокус“ настанот се завршил со среќен крај, и нивната миленичка била повторно со нив.

На жената која помогнала во пронаоѓањето на птицата и ја понудиле паричната награда, која таа одбивала да земе, но на крај сепак прифатила да земе 1.000 евра, колку што беше понудено првиот ден по изгубувањето на папагалот од видот Ара.

Но, таа раскажа и за патешествието кое го поминала птицата, се до враќањето во нивниот дом, а нејзината приказна ја објавуваме во целост.

– Шер е повторно со нас, членот на нашето семејство!! Ова беа 5 дена кои ни го променија животот, стекнавме нови пријатели, стекнавме непроценливо искуство, плачевме, повторно се заљубивме во убавата Македонија, се разочаравме, се боревме и конечно ја најдовме! 29.02.2024, на магичен ден, ни се јави една жена која рече дека во неделата се удрила птица од нејзиниот прозор и застанала на бурето кое се наоѓало на терасата, околу 20-30 минути откако Шер одлетала, се тресела цела, жената ја замолила ќерката да најде на интернет каква птица била и од каде може да дојде и од кого може да одлета. Ќерка и нашла неколку луѓе со фотографии од слична птица и напишала.

Еден маж одговорил со сигурност дека тоа е неговата птица, дека птицата е брзо пронајдена и тој пристигнал многу брзо и со сигурност кажал дека тоа е неговата птица и почнал да ја фаќа. Како што подоцна ни кажа жената, птицата одлетала од него.

Бидејќи упорно продолживме да ја бараме Шер, не штедејќи време, труд, пари – бидејќи таа е наше дете – жената реши да се јави и повторно да провери дали може да е тоа Шер.

Кога околу 15 часот испрати фотографија дека птицата седи на нејзината тераса во неделата на буре со зелка, бевме шокирани од радост што Шер е жива. Дефинитивно беше таа! Не можеше да има сомнеж! Бидејќи и растат нови пердуви – најдолгиот е во опашката, што јасно се гледаше на фотографијата. Шер има и мала дамка од бела боја на крилото, во која навлезе пред една година, на фотографијата не се гледаше, но би ја препознале доколку ја видиме. Немаше ограничување на радоста, пред се, што таа е жива.

Откако добивме информација дека е видена во неделата крвава како бега од два гаврани.

Тогаш жената детално раскажа како се случило сè, а ние сфативме дека можеби нема да ни биде лесно да ја однесеме Шер, бидејќи постапките на човекот што ја зеде не беа јасни. Дефинитивно се знаеше дека ова не е негова птица (сите правилно купени птици имаат прстени на нозете со назначен број, Шер го имаше истиот, ние имавме документи што го потврдуваат тоа), и сигурно знаеше дека ја бараме Шер, бидејќи тој беше во една од групите каде што секој ден повторно и повторно објавувавме.

Следно, сакам да прескокнам настани кои не се важни за приказната…

Како резултат на тоа, по часови загриженост, солзи и надеж, ја собравме во 18.30 …

Шер веднаш ме препозна, врескаше и ме фати за рамо и не ме пушти цела вечер. И покрај се, делумно го наградивме човекот кој конечно ни ја подари, за тоа што во тоа време беше жива. Веднаш отидовме кај жената и нејзината ќерка да и се заблагодариме. Таа раскажа како се случи сето тоа, Шер седеше на моето рамо и сите видоа колку е мирна.

Дома Шер веднаш се смести, ја јадеше омилената храна, играше и се бакнуваше!

Сè уште сака да биде постојано со мене, а, за жал, видовме дека и се отсечени крилјата од двете страни… Сега уште некое време нема да може да лета како порано.

Но, се ќе биде добро!!!

Сакам да им се заблагодарам – на нашите блиски пријатели – на нашето семејство во Македонија! Сите луѓе кои се грижеа и помагаа, даваа совети, не беа рамнодушни, одгледувачот Шер, човекот кој исто така има птица како Шер, тие постојано не подржуваа и сугерираа опции, посебна благодарност до македонската полиција во Ѓорче Петров пред која и се случи предавањето на Шер.

Благодарност на медиумите кои навистина вчера направија цела Македонија да се обедини и да ја бара Шер. Посебна благодарност до жената која конечно се јави и помогнa – истакна сопственичката на птицата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More