Home » Прогласена најдобрата туристичка атракција во Европа

Прогласена најдобрата туристичка атракција во Европа

by Журнал.мк

Кога помислувате на најдобра туристичка атракција во Европа, веројатно ви паѓаат на ум Стоунхенџ, римскиот Колосеум или Ајфеловата кула во Париз.

Сепак, на изненадување на многумина, една знаменитост ги надмина во трката за водечка туристичка атракција во Европа.

Според „Ворлд травел авордс“ – гала-свеченост која секоја година ги слави најдобрите во патувањата, туризмот и угостителството од 1993 година наваму – пивницата „Гинис“ во Даблин е најдобра туристичка атракција во Европа за 2023 година. Меѓу номинираните беа Бакингемската палата во Лондон, катедралата „Саграда фамилија“ (La Sagrada Familia) во Барселона и Акропол во Атина.

Објектот на најпознатиот производител на пиво во Ирска првпат ја освои наградата во 2015 година. Се наоѓа во самото срце на Даблин, град познат по својата богата историја и култура.

„Гинис сторхаус“ не е само местото каде што се произведува „гинис“ во последните 250 години, туку нуди поглед зад сцената на сложеноста на правењето и точењето на ова светски познато пиво.

Ова место ја раскажува приказната за најпознатото извозно пиво во Ирска, „гинис“, од неговите скромни почетоци во 1759 година до денес, а објектот не е само дом на „гинис“, туку и ги слави ирската култура, креативност и претприемаштво.

Се протега на седум ката и опкружува стаклен атриум во форма на Гинисова чаша. Има и киносала, каде што се прикажуваат стари реклами за „гинис“ и неодамна реновираниот „Гравити бар“, кој има прекрасен поглед на главниот град на Ирска.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More