Home » Проблемот со пасошите го вклучи алармот и во туризмот

Проблемот со пасошите го вклучи алармот и во туризмот

by Журнал

Проблемот со пасошите го ремети и туризмот. Имено граѓаните гневни и револтирани велат дека поради неможноста навреме да добијат валиден пасош им пропаднале букираните карти и сместувања а други пак ги откажуваат резервираните патувања.

Некои од нив сликани два месеци пред реализација на патувањето и сеуште немаат пасоши велат од туристичките агенции така што редовните тури за празниците 8 март и Велигден годинава ќе бидат доста намалени, јави Сител.

Останува незизвесно што ќе се случува и со оние групни средношколски екскурзии организирани од училиштата бидејќи сеуште нема обрасци за издавање на патни исправи.

Освен со патниците, туристичките агении имаат проблеми и со документите за нивните вработени, но и со документите за автобусите кои треба да ги возат турите.

Доколку во најскоро време не се најде некое соодветно решение за овој проблем кој впрочем и беше наметнат на граѓаните, оние што немаат пасоши со „Северна Македонија“, ќе останат да летуваат во домашните туристички центри.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More