Home » Пристигнува нов Poco смартфон кој може да биде хит

Пристигнува нов Poco смартфон кој може да биде хит

by Журнал.мк

Од следниот месец се очекува нов Poco телефон, кој би можел да биде популарен во средниот сегмент.

Xiaomi на глобално ниво ќе ја претстави серијата Redmi Note 11, а со неа ќе дојде и најновата верзија на корисничкиот интерфејс од оваа компанија – MIUI 13. Сега се појавија информации дека „Xiaomi“ се подготвува да го претстави Poco телефонот следниот месец.

Смартфонот, со број на моделот 22011116PG, се појави во FCC на почетокот на овој месец, а потоа беше откриено дека телефонот ќе пристигне од лансирањето со „MIUI 13“, кој најверојатно ќе се базира на Android 12. Сега истиот телефон е исто така сертифициран од Малезиската регулаторна агенција, каде што беше откриено дека телефонот ќе се вика Poco X4 5G.

Познатиот „свиркач“ Мукул Шарма исто така известува дека телефонот ќе стигне на индискиот пазар, бидејќи бил сертифициран од „BIS“, на почетокот на овој месец, а во Индија телефонот ќе се вика Poco X4 5G.

Кога станува збор за спецификациите на телефонот, се известува дека тој ќе сподели некои карактеристики со моделот Redmi Note 11 Pro 5G, но не со оној што ќе биде претставен утре за светскиот пазар. Сепак, објавено е дека Poco X4 5G ќе биде малку понапредна верзија на телефонот Redmi Note 11 Pro 5G.

Се истакнува дека Redmi Note 11 Pro 5G ќе биде опремен со AMOLED екран со стапка на освежување од 120 Hz и поддршка за Full HD+ резолуција. На горниот дел од екранот на телефонот ќе има предна камера со сензор од 16 MP, додека на задната страна ќе има три сензори за камера во комбинација од 108MP + 8MP + 2MP. Тоа е главен, ултра широк и макро сензор.

Што се однесува до батеријата, Redmi Note 11 Pro 5G наводно ќе има батерија од 5.000 mAh, со поддршка за брзо полнење од 67 W. Телефонот треба да користи Qualcomm Snapdragon 690 чип, поврзан со 6GB или 8GB LPDDR4X RAM и 128GB простор за складирање UFS 2.2.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More