Home » Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

by Lina Muslija

Иако имињата ги носат звучните ознаки GLC43 и GLC63 S E Performance, овде, како и кај некои претходници, приказната не оди подалеку од четири цилиндри. Mercedes веќе ја покажа својата „храброст“ нудејќи нешто слично на другите модели, вклучувајќи го и SL.

Значи, GLC63 S E Performance нема никаква врска со поранешниот атмосферски ѕвер (M156 – 6.2 V8), ниту со неговиот наследник, ниту со кој било мотор со шест цилиндри.

Овој теренец е придвижуван од 2.0 бензински мотор со 476 КС и додава 204 КС и 320 Nm електричен погон. Епилог е вкупно околу 500 kW или 680 КС, и 1020 Nm вртежен момент.

Благодарение на значителната маса, забрзувањето до 100 км/час останува во опсег од 3-4 секунди или 3,5 секунди, додека максималната брзина е ограничена на 275 км/час.

Батеријата има капацитет од 6,1 kWh, нуди автономија од само 12 км, а се полни преку полнач од 3,7 kW.

Возилото тежи 2.310 кг.

Можеби поинтересен би можел да биде AMG GLC 43, кој се потпира исклучиво на 2.0 бензинец со 421 КС и краткорочна помош од „лесниот“ хибриден систем (стартер со дополнителни 14 КС и 150 Nm).

Овде е достапен и погон на четири тркала, а спринтот до 100 км/час трае 4,8 секунди со ограничени максимални 250 км/час.

За потсетување, претходниот истоимен модел користеше 3.0 битурбо V6 со 385 КС и, погодувате, ги имаше истите перформанси. Овој модел тежи нешто помалку од два тона, а според официјалните податоци троши околу 10 l/100 км.

Според тоа, AMG верзиите на Mercedes GLC се исти како купе варијантите. Исто така, нема други новитети во доменот на самата механичка основа, суспензијата и погонот.

Сè е исто освен просторот на задната клупа, што исто така може да биде сериозна предност на класичниот GLC.

Цените не се објавени, но добар водич е тоа што, кога станува збор за класичниот модел GLC, послабата верзија започнува од 86.870 евра во Германија, или 121.856 евра за помоќната опција.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More