Home » Пристаништето во амазонската прашума забележа најниско ниво на вода во последните 121 година поради суша

Пристаништето во амазонската прашума забележа најниско ниво на вода во последните 121 година поради суша

by Журнал.мк

Нивото на водата во главното речно пристаниште во бразилската прашума Амазон ја достигна најниската точка во последните 121 година во понеделникот, а историската суша ги наруши животите на стотици илјади луѓе и го оштетува екосистемот на џунглата.

Брзо исушените притоки на моќната река Амазон оставија чамци заглавени, прекинувајќи го снабдувањето со храна и вода во оддалечените села од џунглата, додека високите температури на водата се претпоставува дека убиле повеќе од 100 загрозени речни делфини.

Пристаништето во Манаус, најнаселениот град во регионот лоциран на местото каде што реката Негро се среќава со реката Амазон, во понеделникот забележа водостој од 13,59 метри, според неговата веб-страница. Тоа е најниско ниво од почетокот на рекордите во 1902 година, надминувајќи го претходното најниско ниво на сите времиња поставено во 2010 година.

Во некои области на Амазон се забележани најниски врнежи од јули до септември од 1980 година, според бразилскиот владин центар за предупредување за катастрофи Цемаден.

Бразилското Министерство за наука ја обвинува сушата за овогодинешниот почеток на климатскиот феномен Ел Нињо, кој предизвикува екстремни временски услови на глобално ниво. Во соопштението претходно овој месец, Министерството рече дека очекува сушата да трае најмалку до декември, кога се предвидува дека ефектите од Ел Нињо ќе го достигнат својот врв.

Според агенцијата за цивилна одбрана во државата Амазонас, каде што се наоѓа Манаус, сушата погодила речиси 400.000 луѓе.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More