10.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Принцот Хари нема намера да се откаже од тужбата: Војната со медиумите продолжува, дури ни извинувањето не помага!

Најчитани вести

Принцот Хари и Меган Маркл ја продолжуваат својата правна битка со „Дејли меил“ и покрај извинувањето што овој медиум му го испратија на принцот во форма на писмо преку Интернет.

Имено, Дејли Меил во октомври излезе со шокантни тврдења дека војводата од Сасекс и свртел грб на британската кралска морнарица и се откажал од воените услуги.

Покрај споменатото писмо, Дејли Меил го објави своето извинување на своите социјални мрежи ден потоа, пишувајќи: ‘Напис од 25 октомври. 2020 година

Ние разбираме дека Хари приватно контактирал лица од војската, вклучувајќи ги и оние кои припаѓале на морнарицата, за да им обезбеди неформална поддршка.


„Му се извинуваме на принцот Хари и ја донираме сумата на неговата институција“

Сепак, ова извинување не подразбира крај на овој случај затоа што принцот Хари стои на неговата одлука да го тужи весникот.

Оваа тужба е една од многуте тужби поднесени од војводата и војвотката од Сасекс. Меган Маркл води и правна битка со „Дејли меил“ околу објавувањето приватни писма што ги испратила до нејзиниот татко, Томас Маркл.

На Меган и претстои долг пат во борбата против „Дејли меил“, особено затоа што побара да се премести датумот на судското рочиште во вториот дел од 2021 година.

Хари ги тужи другите поголеми таблоидни весници, вклучувајќи ги The Sun и Daily Mirror, за наводно хакирање на неговиот телефон и незаконско прислушување говорни пораки.

Овие тврдења се засноваат на фактот дека многу пораки од неговото потесно семејство биле избришани од неговите приватни телефони со текот на годините. Информациите добиени од таблоидите протекуваат во јавноста, а медиумите се виновни и за смртта на нивната мајка, принцезата Дајана.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести