Home » Прилепски земјоделци се на мака-не можат да извадат документи од ПИОМ за да аплицираат за државно земјиште

Прилепски земјоделци се на мака-не можат да извадат документи од ПИОМ за да аплицираат за државно земјиште

by Журнал

Земјоделци од Прилеп до реданцијата на Зелена берза реагираат дека аплицирале на повикот за доделување државно земјоделско земјиште до 3 хектари, но сега имаат проблем со ПИОМ.

„Целата потребна документација ја собравме и геодетски елаборати направивме за парцелите и имавме трошоци од 300 до 400 евра и не можеме да завршиме работа и покрај изгубено време и чекање по шалтери.

Проблемот е сега во ПИОМ кој не ни издава декларации за пензиско за 2023 година и не можеме да си платиме придонеси и да извадиме уверение за платени придонси и даноци од УЈП, а ни остануваат уште три дена“, тврдат прилепски земјоделци за нашиот портал кои сакаа да останат анонимни.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More