Home » Претреси во Скопје, пронајдена дрога

Претреси во Скопје, пронајдена дрога

by Журнал

Вчера, на подрачјето на Гази Баба во Скопје, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Единица за недозволена трговија со дрога и полициски службеници од Единицата за недозвoлена трговија при СВР Скопје го лишиле од слобода В. К. (34) од Скопје. Имено, по преземените мерки и активности и обезбедени докази, било дојдено до сознание дека лицето врши продажба на дрога, а вчера, при преглед во возилото што го управувал, бил пронајден и одземен хероин.

Во врска со настанот, а со цел обезбедување дополнителни докази, врз основа на судска наредба бил извршени претреси на три локации во Скопје. При еден од претресите, исто така на подрачјето на Гази Баба, полициските службеници затекнале две женски лица, кои одбиле да се легитимираат. Една од нив со патничко возило „сеат леон“, со скопски регистарски ознаки, го напуштила местото и притоа со возилото удрила еден од полициските службеници. По преземените мерки, било констатирано дека се работи за лицето А. Ј. (26) од с. Орланци, општина Арачиново, која набргу била пронајдена и лишена од слобода.

По целосно документирање на случајот, во координација со ОЈО, ќе бидат поднесени соодветни пријави по чл. 215 и 383 од КЗ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More