Home » Премиерот на Англија реагираше откако Најк ги смени боите на знамето на новите дресови

Премиерот на Англија реагираше откако Најк ги смени боите на знамето на новите дресови

by Lina Muslija

Англиската фудбалска репрезентација ги претстави новите дресови, во кои ќе настапува на Европското првенство во Германија.

Дресовите се во ретро стил, личат на оние од 1966 година, кога Англија беше светски шампион.

Меѓутоа, во јавноста настана паника кога сфатија дека „Најк“ ја сменил бојата на знамето и крстот на Свети Ѓорѓи наместо во црвена е обоен во разни бои.

Незадоволството во Англија е толку големо што регираше и премиерот Риши Сунак. Тој ги предупреди производителите да не се шегуваат со националните симболи.

„Со овие работи не смеете да се шегувате бидејќи тие се ја престатвуваат гордоста, идентитетот и заедништвото. Тие симболи одредуваат кои сме ние“, рече британскиот премиер.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More