Home » Предупредувачки симптоми дека не треба да пиете кафе

Предупредувачки симптоми дека не треба да пиете кафе

by Журнал

Лекарите откриваат дека луѓето кои доживуваат одредени симптоми треба да го заменат овој сакан пијалок со поздрава алтернатива.

Луѓето кои не можат да заспијат, кои се вознемирени или чие срце забрзано треба да пијат помалку кафе, а некои дури и да престанат да пијат кафе.

Пиењето кафе има здравствени придобивки, но дека спиењето сепак мора да ви биде приоритет.

Кафето има долг полуживот и останува во вашиот систем многу подолго отколку што мислите. Ова значи дека вашата утринска шолја кафе веројатно сè уште ќе биде во вашиот систем кога ќе се обидете да легнете таа вечер, а тоа значително ќе го намали квалитетот на вашиот сон.

Ако сакате да го намалите кафето од здравствени причини, секогаш можете да се обидете да пиете кафе без кофеин или билни чаеви со низок процент на кофеин. Ќе ја задоволи вашата дневна потреба за напиток кој ќе ве подигне, а во многу помала мера ќе внесете кофеин во организмот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More