Home » Пратениците ќе го послушаат Џафери или ќе го решат изборниот проблем на 100.000 граѓани?

Пратениците ќе го послушаат Џафери или ќе го решат изборниот проблем на 100.000 граѓани?

by Журнал.мк

Можно ли е да на претстојните избори во Македонија правото на глас да не може да го остварат околу 100.000 граѓани? Ваква опасност неодамна најави министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, а по денешната изјава на премиерот Талат Џафери тоа се чини е можно да стане и реалност.

Тошковски неодамна предупреди дека во земјава има минимум околу 100.000 граѓани кои се резиденти, но кои немаат лична карта. Единствено што имале најчесто е пасошот со старото име на државата, а со кој, пак, нема да може да се гласа на избирачките места.

По ова, Државната изборна комисија предложи во Изборниот законик да се воведе преодна одредба со која на граѓаните од земјава и странство ќе им се овозможи на претстојните избори да гласаат со пасоши во кои го нема омилениот збор на власта – „северна“, а сеуште важноста не им е истечена.

-Предлагаме пасошите на кои пишува Република Македонија, ако се важечки, да важат за гласање и тоа да се стави во Изборниот законик како преодна одредба која ќе важи само за овие избори. Од ова мислам дека нема поидеално решение. Веќе го сменивме Законот за лични карти и тие важат, но многу луѓе немаат и лични карти, па ако важат пасошите, ќе имаат еден документ, зашто тоа се реално важечки документи, издавани од нашите надлежни органи, изјави неодамна претседателот на ДИК Александар Даштевски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More