Home » Праска-одлична храна за негување на кожата

Праска-одлична храна за негување на кожата

by Журнал.мк

Праските се нискокалорични и затоа се препорачуваат за сите што се на диета. Во само 100 грама праски се содржани само 40 калории. Овој плод има поголемо количество вода.

Помага во исфрлање на наталожените токсини во телото и ја подобрува работата на органите за варење. Праската е ретко овошје што во себе содржи селен.

Одлична храна за негување на кожата и токму поради тоа лекарите препорачуваат задолжително јадење праски кога температурата е повисока од 30 степени. Праските го неутрализираат штетното дејство на УВ-зраците.

Праските делуваат благотворно и на нервите.

Тие се богат извор на растителни влакна. Токму растителните влакна ја потпомагаат работата на органите во дигестивниот систем, а многу помагаат и во намалувањето на холестеролот во крвта.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More