Home » Повеќе од 600 луѓе во Нигерија починале од дифтерија

Повеќе од 600 луѓе во Нигерија починале од дифтерија

by Журнал.мк

Повеќе од 600 луѓе, претежно деца, починале од дифтерија во Нигерија од почетокот на епидемијата во декември 2022 година.

Со 14.000 регистрирани случаи, оваа епидемија е далеку потешка од претходната во 2011 година, кога беа пријавени 98 случаи, пишува Би-Би-Си.

Федералната држава Кано на северот на Нигерија е епицентарот, каде што се регистрирани повеќе од 500 смртни случаи, но неодамна има пад на бројот на активни случаи.

Дифтерија е многу заразна бактериска болест која ги погодува носот и грлото. Може да предизвика и чиреви на кожата.

Се пренесува со кашлање и кивање или близок контакт со некој што е заразен, а во тешки случаи може да биде и смртоносен.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More