Home » Потпретседателката на Бугарија до македонските политичари: Да не ја преземаат историјата

Потпретседателката на Бугарија до македонските политичари: Да не ја преземаат историјата

by Журнал.мк

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова изјави дека Бугарија не го оспорува суверенитетот и јазикот на современите држави, коментирајќи ги изјавите на политичарите од Северна Македонија.

Таа вели дека не спречуваат никого во самоопределување, но ќе се спречат обидите да се припише историјата.

„Ние не спречуваме никого во самоопределување, но многу ќе ги спречиме токму овие обиди да се припише историјата, на соодветни факти. Сакаме да бидеме добри соседи, но да го почитуваме нашето заедничко културно наследство, бидејќи тоа е клучот за без спорови и конфликти. Науката, истражувањето, штити од искушението да се создаде фиктивна историја, што неминовно води до политички и билатерални или мултилатерални конфликти. Во последните неколку дена, во изјавите на некои политички и владини лидери на соседните земји за жал, токму тоа можеме да го видиме“, вели Јотова.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More