Home » Постигнат е цензус: Македонија денес ќе добие претседател!

Постигнат е цензус: Македонија денес ќе добие претседател!

by Журнал.мк

До 17 часот на претседателските избори гласале 452.412 гласачи.

ДИК информира дека излезноста е 42,32 %, што значи дека е постигнат цензус.

Македонскиот народ масовно излезе денес да го оствари своето право на глас. Не успеа бојкотот кој го заговараа, организираа и реализираа дел од партиите на власт.

Државната изборна комисија се уште нема објавено официјални бројки од излезеноста до 17 часот, но првичните информации се дека цензусот потребен за избор на претседател на државата во моментов е надминат.

Според последните бројки пак, до 15 часот во Прилеп денеска на двојните избори на гласање излегле повеќе од 42 проценти од граѓаните со право на глас.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More