8.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

Последниот ден од годината регистрирани 536 нови случаи на Ковид-19

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 1662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 213

-Куманово 18

-Дебар 13

-Штип 13

-Прилеп 37

-Тетово 30

-Струга 23

-Велес 17

-Битола 29

-Охрид 18

-Кавадарци 23

-Гостивар 13

-Гевгелија 7

-Струмица 8

-Крива Паланка 9

-Радовиш 10

-Крушево 3

-Кочани 6

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 3

-Пехчево 1

-Берово 5

-Валандово 4

-Виница 2

-Делчево 6

-Свети Николе 6

-Кичево 2

-Ресен 5

-Неготино 11

Починати се 15 лица, шест пациенти од Скопје (73, 40, 70, 84, 72 и 62г), двајца од Куманово (66 и 64г), двајца од Тетово (68 и 75г), еден пациент од Охрид (64г), двајца од Струмица (69 и 69г), еден од Кочани (68г) и еден пациент од Пехчево (67г).  Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 741 оздравени пациенти од:

-Скопје 248

-Куманово 83

-Дебар 7

-Штип 28

-Прилеп 50

-Тетово 30

-Струга 32

-Велес 17

-Битола 25

-Охрид 30

-Кавадарци 41

-Гостивар 27

-Гевгелија 12

-Струмица 20

-Радовиш 12

-Крушево 1

-Кочани 24

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 3

-Валандово 7

-Виница 2

-Кратово 3

-Свети Николе 8

-Кичево 17

-Ресен 4

-Неготино 7

Досега во земјата се направени вкупно 400.825 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83329, бројката на оздравени пациенти е 61447, на починати е 2503, а бројот на активни случаи изнесува 19379.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести