18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Porsche Taycan е најбрз на светот, влезе во Гинисовата книга (ВИДЕО)

Најчитани вести

Со пандемијата многу нешта се сменија, вклучително и начинот на промовирање на автомобилите.

Порше во принцип нема проблеми, најмалку со Taycan, кој и покрај високата продажна цена, не е најлош во опсегот. Напротив, неговата популарност продолжува да расте. И за да не се прекине возбуда околу електричниот седан, Порше реши повторно да направи нешто посебно, за што ќе се зборува.

Тие одлучија со Тајкан да го соборат рекордот во брзина за Гинисовата книга на рекорди. Претпоставувате, има замка , а тоа е рекорд во затворен простор. И не, тие не користат никаков подземен воен комплекс за да го соборат рекордот, туку Центарот за конвенции Ернест Н. Моријал, изложбен салон во Њу Орлеанс кој е еден од најголемите во светот со површина од околу 93.000 квадратни метри .

Претходниот рекорд бил 138,4 км на час, што е максимална брзина што возилото ја достигнало во затворен простор и успеало безбедно да застане. Со оглед на потенцијалот на електричниот Taycan, проблемот тука не е должината на пресекот, туку самата подлога, што е многу мазна.

По неколку обиди, возачот Лах Кин тргна да го собори рекордот. Со активирана контрола на стартувањето, тој забрза до 165,1 км на час и со тоа го сруши рекордот стар седум години.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com