24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Porsche продаде 20.000 примероци на Taycan за една година

Најчитани вести

Електричниот Taycan успеа да ги неутрализира сите предрасуди во однос на капацитетот за перформансите кои се очекуваат од автомобил со логото на Porsche, па стана и еден од важните фактори што германскиот бренд има минимален пад на продажбата во комплицираната 2020 година.

Продажните резултати на Porsche покажуваат испорачани 272.162 примероци во текот на една календарска година, е што е пад за само 3 проценти во однос на 2019-та и може да се смета како поволен исход од периодот во кој имаше застој во производството и продажбата во целата индустрија.

Индивидуално, електричниот Taycan стигна до 20.015 купувачи кои одвоија шестцифрена сума за моќниот електричен спортист, кој отвори нова ера и за самиот бренд.

Бестселер на Porsche е Cayenne, од кого се испорачани 92.860 примероци, додека традиционално популарниот 911 стигна до 34.328 нови купувачи.

Очекувано, најголемиот пад на продажбата е забележан во Европа (-9%), додека раст е забележан во Кина (+3%) и регионот кој го опфаќа пафицичкиот дел на Азија, како и Африка и Блискиот исток (+4%).

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com