-1.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Porsche креира нова Matrix LED технологија за фаровите на своите модели

Најчитани вести

Производителот на премиум спортски модели Porsche, деновиве, ја претстави иновативната нова технологија на фаровите што ќе ја воведе во својата гама од следната 2023 година…

Новата HD matrix LED технологија работи за кратко и долго светло преку два одделни извори на светлина во секоја поставка.

Наместо да има една матрица за долго светло во центарот на фаровите, новата технологија вклучува две HD матрични единици во долните делови на секој фар.

Секоја од четирите единици има 16.384 LED диоди или пиксели, компресирани во тековната LED Matrix светлосна единица која има 84 пиксели по фар.

Новиот систем е развиен во соработка со брендовите Hella/Forvia, Infineon и Nichia.

Светлата работат со интензитет до 160 или 300 лукс, во зависност од тоа дали се вклучени долгите светла.

Новите фарови се уште поразлични од оние кои моментално се користат во моделите на Porsche поради нивната микро-LED технологија, што значи дека секоја LED е со иста дебелина како прамен човечка коса.

Од Porshe истакнуваат дека сообраќајот што доаѓа од спротивна насока е целосно заштитен од оваа светлосна проекција, делумно благодарение на камерата поставена во шофершајбната.

Новите фарови имаат и анимации за добредојде и поаѓање, заедно со поставка што го намалува отсјајот од патните сообраќајни знаци.

Меѓу достапните функции се долгото и долгото светло, долгото светло без отсјај, адаптивните долги светла за автопатиштата, динамична безбедносна зона и намалувањето на отсјајот на сообраќајните знаци.

Компанијата Porsche се уште нема официјално објавено кои модели ќе ги имаат овие иновативни фарови и која серија на овој производител за прв пат ќе ја користи новата HD matrix LED технологија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести