1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Porsche го обнови Macan (ФОТО/ВИДЕО)

Најчитани вести

После повеќе од 600.000 продадени примероци од лансирањето на Macan во 2014 година, Porsche ја најави обновената верзија на втората најпродавана пазарна понуда во моментов.

Од Porsche коментираат дека новата верзија на Macan има поспортски и остар дизајн со основен акцент над промените во дизајнот на предниот дел на автомобилот, како и повеќе моќност.

Новата верзија на топ понудата во модицикациското портфолиот на Macan- Macan GTS, доаѓа со 2.9-литарски, V-образен, шестцилиндричен мотор, кој ветува максимална моќност од 440 коњски сили, што претставува зголемување од 60 коњски сили во споредба со неговиот претходник. Компактниот спортски СУВ модел е во состојба да се забрза од 0 до 100 км/ч за 4,3 секунди и да развие максимална брзина на движење од 272 км/ч.

Другите две понуди во семејството на Macan се Macan S со 2.9-литарскиот V6 со 380 коњски сили и Macan, кој е екипиран со нов четирицилиндричен мотор со 265 коњски сили. Последниот е во состојба да се забрза од 0 до 100 км/ч за 6,2 секунди и да се развијат 232 км/ч.

Porsche MacanPrevious

Сите верзии на Macan се опремени со седумстепен роботизиран менувач и систем за погон на четири тркала, а основната цена е утврдена на 62.917 евра. Macan GTS стартува со 88.264 евра.

Од Porsche објавија и интересни детали за перформансите на пазарот на Macan, вклучително и дека е најпопуларниот во Кина каде што 60% од порaчките се генерирани од жени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести